Başvuru Koşulları

ARHA Tezli Yüksek Lisans Programına Kabul Koşulları

ARHA Doktora ve Tezli Yüksek Lisans programı için güçlü akademik geçmişi olan, öğrenmeye hevesli, arkeoloji, sanat tarihi ya da kültürel miras yönetimi ve müze çalışmaları alanlarında akademik araştırma ve öğretim yapmak için yüksek potansiyeli olan öğrenciler arıyoruz. Arkeoloji, Sanat Tarihi, Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, Latin Dili ve Edebiyatı, Tarih, Mimarlık ve benzeri alanlarda lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olan adaylar tercih edilir. Programımıza hem Türk hem de yabancı öğrenciler başvurabilir ve çeşitli burs paketlerimizden faydalanabilirler. İngilizce dil eğitimi alması gereken başarılı Türk adaylara ise aldıkları burs kapsamında İngilizce hazırlık dersleri verilecektir.

Başvuru için gerekli koşullar ve belgeler:


1. Lisans ve Yüksek Lisans Transcriptleri

2. GPA/ Genel Not Ortalaması: minimum 3.00

3. GRE- Sayısal Puan (Yabancı öğrenciler) veya ALES- Eşit Ağırlık (Türk öğrenciler)

GRE ve ALES skorları başvuru esnasında sunulmalıdır. ALES ve GRE skorları sunulmadıkça, başvuru eksik olarak sınıflandırılacaktır.

Yüksek lisans derecesiyle doktora programına başvuran öğrenciler için gereken minimum puan: ALES 70/ GRE 153

Lisans derecesiyle doktora programına başvuran öğrenciler için gereken minimum puan: ALES 80/ GRE 156

İngilizce yeterlilik sınavı:


Anadili İngilizce olmayan adayların aşağıda belirtilen dil sınavlarından herhangi birine girmiş olmaları gerekir. Doğrudan lisansüstü derslere kaydolabilmek için aşağıda belirtilen minimum puanlar alınmalıdır. Yeterli puana sahip olmayan Türk öğrencilere 1 yıl İngilizce hazırlık imkanı sunulabilir. Başvuru sırasında almış olduğunuz puanı belirtmeniz hangi seviyede İngilizce eğitim almanız gerektiği konusunda bilgi sağlayacaktır.

TOEFL: IBT (80/120)

YDS/eYDS: 80

YÖKDİL: 80

Niyet Mektubu

Akademik geçmişinizin yanı sıra Koç Üniversitesi’nde özellikle hangi konularda çalışıp araştırma yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Doktora araştırmasını belirli bir konuda yapmak isteyenler, bunu niyet mektubunda belirtmelidirler. Başvuru sırasında herhangi bir konuda karar vermiş olmanız beklenmese de genel olarak hangi konularla ilgilendiğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır.

Akademik Yazı Örneği

Başvuran adaylar bir akademik yazı örneği teslim etmelidirler. Minimum sekiz sayfa olması gereken bu yazı örneği, bir araştırma makalesi, yüksek lisans tezinden bir bölüm ya da bir makale şeklinde olabilir. Yazı örneğinin İngilizce olmasını tercih etmekle birlikte, daha önceki akademik eğitiminizin başka bir dilde olması durumunda, araştırma ve analiz yeteneğinizi gösterdiği sürece başka dillerde yazılmış örnekleri kabul edebiliriz.

Referans Mektupları

Başvuran adaylardan en az üç referans mektubu istenmektedir.

Mülakat

Başvuranlar arasında son elemeye kalan adaylar bizzat üniversitemize çağrılacak ya da duruma göre mülakatlar online yapılacaktır. Mülakat öncesi okumak için kısa makaleler verilecektir. Ve bu okumalardan birinin ya da birden fazlasının üzerine tartışılması beklenmektedir. Başvuranlar lisansüstü eğitim formunu doldurmalıdır. Tüm başvurular online olarak internet üzerinden yapılmalıdır.
Program Yükümlülükleri

ARHA MA program

2 Required Courses

1 Theory/Method Course:

Students are required to choose 1 Theory/Method from a pool of 6 courses offered in a 4-semester period. These courses cover ARHA’s range of areas, disciplines, and temporal periods:

ARHA 506 or 507: Archaeological Methods and Theory I or II

ARHA 508: Advanced Historiography and Theory of Art History

ARHA 509: Modern Historiography of the Late Antique /Byzantine Worlds

ARHA 504 or 505: Museum Studies & Cultural Heritage Management I or II

1 Foundational Course:

Students are required to choose 1 Foundational Course from a pool of 4 courses offered in a 4-semester period. These courses cover ARHA’s range of areas, disciplines, and temporal periods:

ARHA 500: Anatolian Civilization I- Neolithic to Late Bronze Age

ARHA 501: Anatolian Civilization II- Iron Age to Roman

ARHA 502: Anatolian Civilization III- Late Roman to Byzantine

ARHA 503: Anatolian Civilization IV- Ottoman to Recent

3 Area Electives at 400+ level

ARHA 510: Research Seminar

ARHA 540: Field Studies or Internship

1 or 2 Foreign Languages (2 semesters)

ARHA 595: MA Thesis

ENGL 500